TEST kamery termowizyjnej MTD

TEST kamery termowizyjnej MTD

Kamery termowizyjne dla myśliwych

KAMERY TERMOWIZYJNE MTD

Era termowizorów zagościła w łowiectwie na dobre do tego stopnia, iż coraz więcej myśliwych przedkłada rangę ich posiadania ponad lornetkę. Nic w tym dziwnego, ponieważ urządzenia termowizyjne jak i noktowizyjne bezsprzecznie podwyższają możliwości rozpoznania celu oraz przede wszystkim znacząco zwiększają bezpieczeństwo polowania.

Do niedawna posiadanie optymalnego termowizora do celów łowieckich było utożsamiane z koniecznością poczynienia sporej inwestycji, jednak od kilku miesięcy na naszym rynku pojawiła się nowa marka urządzeń , które z całą pewnością przeczą dotychczasowym stereotypom. Trafił do nas na warsztat MTD 640- kompaktowy monokular termowizyjny o wymiarach 60x60x160 mm i wadze 330 gram.

Biorąc pod uwagę cenę urządzenia na poziomie 4000zł, to producent naprawę oferuje bardzo dużo. Częstotliwość odświeżania 50hz to wynik praktycznie niespotykany w tym przedziale cenowym, tak więc wartość ta przekłada się na jakość obrazu szczególnie przy obserwacji poruszających się obiektów. Rozdzielczość sensora 240 x 190 nie jest wielka, nie mniej w warunkach łowieckich wystarczająca. Identyfikacja cieplejszych obiektów oddalonych o 400m nie jest problemem, nie mniej MTD 640 nie ma powiększenia optycznego, tak więc użytkownikowi pozostaje posiłkowanie się dwu krotnym zoom-em cyfrowym. Przy dalszym dystansie trzeba się już dobrze skupić na obiekcie, nie mniej detekcja działa dość precyzyjnie. Wyświetlacz OLED 640 x 480 pikseli utrzymany w aktualnych standardach aby min pracować w możliwie szerokim zakresie temperatur. Korpus utrzymany w klasie wodoszczelności IPX4 która zapewnia ochronę nawet podczas intensywnych opadów deszczu. 

Sposób obsługi urządzenia jest banalnie prosty i naprawdę ciężko coś w nim „popsuć”. Dodatkowo dystrybutor produktu na Polskę firma IZUKOF.pl (www.noktowizor.com.pl) do zestawu urządzenia dołącza również instrukcję w języku polskim. Użytkownik do wyboru ma 4 tryby wyświetlania obrazu: biały-ciepły, czarny ciepły, czerwony ciepły, paleta kolorów ciepłych. Czas startu urządzenia nie należy do super szybkich, nie mniej lepszych parametrów należy szukać u konkurencji ponad dwa razy droższej. Na szczęście MTD 640 wyposażony jest w funkcję display off, która nie tylko skraca czas gotowości do działania termowizora ale również wydłuża czas działania baterii oszacowaną na 7 godzin pracy. Kalibracja od czasu zimnego startu następuje dość szybko i tym samym również szybko zapominamy o niej podczas dłuższego użytkowania.

W urządzeniu nieco brakowało mi funkcji bezpośredniego nagrywania obrazu, jednak producent udostępnił taką możliwość za pośrednictwem wyjścia mini usb poprzez opcjonalne zewnętrzne rejestratory. Obraz w MTD 640 jest zaskakująco dobry i nie ukrywam, że w tym przedziale cenowym spodziewałem się oglądania „slideshow”, jednak nic z tych rzeczy. W użytkowaniu typowo łowieckim urządzenie po skalibrowaniu daje płynny i całkiem ostry obraz. Na dobrą sprawę jedyne do czego może ktoś się doczepić to kraj pochodzenia. Tak! MTD produkowany jest w Chinach, notabene jak wiele innych urządzeń elektronicznych i optycznych w tym również prestiżowych marek i nic w tym dziwnego. Chiny to przecież druga największa potęga gospodarcza na świecie i choć posiadają wiele budżetowych urządzeń których nie rekomendowałbym nawet największemu łowieckiemu „mięsiarzowi”, to MTD 640 naprawdę pozytywnie mnie zaskoczył. Dodatkowo na nasze zapytanie o wskaźnik reklamacji tego termowizora szef firmy IZUKOF.pl Tomasz Kofel odpowiedział, że od lutego bieżącego roku (2018r) nie odnotował ani jednego zwrotu gwarancyjnego na około 90 sprzedanych produktów.

Mamy zatem kolejną nową markę termowizorów na naszym rynku którą z czystym sumieniem można polecić myśliwym którzy szukają optymalnego rozwiązania budżetowego.

Art z MAGAZYNU SEZON nr 73. Autor: Michał Budzyński

Leave a Reply