Noktowizja - co to jest i po co komu urządzenie noktowizyjne?
Noktowizor to urządzenie umożliwiające widzenie w ciemności. Jest ono wykorzystywane przez wojsko, policję i inne służby a także przez myśliwych i zwykłych obywateli do obserwacji otoczenia w nocy lub przy znikomym oświetleniu. Noktowizor został wynaleziony przez J.L. Bairda w 1926 r, następnie duży krok naprzód zrobił rosyjski naukowiec Vladmir Zworykin w 1933, budując pierwszy przetwornik optoelektroniczny (wzmaczniacz obrazu).
Pierwsze noktowizory. to gen 0 następnie gen. I potem gen I+, gen. II, gen. II+ i gen.III oraz gen III z "Auto Gating System" (niektórzy nazywają to gen IV gdyż urządzenia tej klasy są wykorzystywane w operacjach w skrajnie trudnych warunkach oświetleniowych oraz jako jedyne na terenach zurbanizowanych gdyż można mini obserwować jasno oświetlone obiekty jak ulice, reflektory itp.).
Po co w lesie noktowizja, noktowizor?
Po to aby widzieć, dobrze rozpoznawać, to co mamy przed sobą docenią to zwłaszcza myśliwi którzy nie chcą np mylić zwierząt, (np.lochy z odyńcem) a przede wszystkim dla bezpieczeństwa zarówno własnego jak i innych. W ostatnim czasie, mieliśmy wiele przypadków postrzeleń ludzi i to nie tylko przez młodych myśliwych, a także tych z długoletnim stażem, nie ma na to reguły... Z własnego doświadczenia wiemy, że chcąc upolować zwierza, (a po to właśnie myśliwy jedzie do lasu), potrafimy czasem w każdej czarnej "plamie" dostrzec upragnionego odyńca, (noktowizor rozwiewa na te nadzieje i nie sięgamy pochopnie po sztucer). Z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić że przez dobrej jakości lornetkę noktowizyjną gen 1+ z dobrym podświetlaczem (komplet w cenie ok 3000 zł), podczas nocnych polowań, będziemy lepiej widzieć i rozpoznawać od najlepszej "firmowej" lornetki tzw. nocnej, która jest dostępna na rynku za cenę kilkunastu tys.zł.
Rosnąca popularność noktowizorów doprowadziła do wprowadzenia regulacji prawnej, porządkującej korzystanie z tych urządzeń przez myśliwych. Jak wynika z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz:
§ 4. 1. Do wykonywania polowania dopuszcza się używanie wyłącznie urządzeń optycznych, w
których obraz celu powstaje w świetle naturalnym i nie jest przetwarzany przez urządzenia
elektroniczne, przy czym znak celowniczy w urządzeniu optycznym może być podświetlany.
Urządzenie optyczne może zawierać dalmierz.
2. Ograniczenie, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy lornetek używanych do obserwacji.
Wynika z tego, że obecnie myśliwy może wykorzystywać urządzenie noktowizyjne do obserwacji. Jakie urządzenia do obserwacji można polecić myśliwym?
Polecić można lornetki a także monokulary noktowizyjne gen I+ oraz gen II+ -wszystko zależy od zasobności portfela, nie mniej jednak rynek noktowizorów jest na tyle duży iż każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze jest to żeby nie kupować pochopnie, a skontaktować się ze sprzedawcą i wyjaśnić w jakim terenie najczęściej polujemy (czy są to pola czy teren zalesiony) oraz jakie mamy wymagania.
Najczęściej kupujacy pytają na jaką odległość będzie widział -jest to trudne pytanie, ponieważ wszystko zależy od jasności księżyca ilości gwiazd, wysokości chmur, poświaty od miast i wsi.
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy kupnie urządzeń noktowizyjnych?
Tutaj ważna jest średnica obiektywu (im większa tym więcej światła trafia do przetwornika a tym samym więcej widzimy) oraz przybliżenie -nie może być za duże ponieważ im większe tym większe straty światła (optymalne przybliżenie to x 4). Przy większych przybliżeniach tracimy dużo światła (noktowizor jest ciemniejszy) a także "rosną" gabaryty noktowizora.
Nie polecamy kupowania noktowizorów używanych. Po kilku tygodniach można natrafić na przykrą niespodziankę, nigdy nie wiemy jak sprzęt był użytkowany, a należy pamiętać również, że noktowizor, w przciwieństwie do zwykłej lornetki starzeje się, i po kilku latach nigdy nie będzie tak wydajny jak nowy.
Jak należy użytkować, przechowywać i konserwować noktowizory? Czy należy zachować jakieś specjalne środki ostrożności? Podobno takich urządzeń nie należy używać w dzień lub przy silnym oświetleniu.
Jak sama nazwa mówi jest to urządzenie do pracy nocnej, a więc nie ma nawet potrzeby używać go za dnia.
Noktowizor należy przechowywać zawsze w torbie szczelnie zamkniętej, ponieważ jeśli się zdarzy, że pozostawimy go włączonego, (ale bez dostępu światła) nic mu się nie stanie. Natomiast jeśli pozostanie w zasięgu jakiegokolwiek źródła światła, może a nawet na pewno nastąpi punktowe lub całkowite przepalenie przetwornika.
Konserwacja zewnętrzna polega na tym samym co w zwykłej lornetce. Nie ma potrzeby do oddawania noktowizora na okresowe przeglądy.
Czy urządzenie noktowizyjne można zamontować na każdej lunecie lub lornetce?
Tak jest to możliwe, można montować: na lunecie odprzodowo na obiektywie lub odocznie na okularze (UWAGA: ale nie każdy monookular się do tego nadaje -musi mieć przetwornik odporny na wstrząsy(!). Oferta takich monokularów skierowana jest do myśliwych polujących na Białorusi, Ukrainie, Rosji czy Słowacji, tam polowanie dozwolone jest z użyciem nasadek noktowizyjnych na lunecie dziennej. W Polsce zabronione jest stosowanie tego typu urządzeń podczas polowania.
Być może w przyszłości zmienią się przepisy dotyczące warunków wykonywania polowania i zgodnie z prawem będzie można używać noktowizorów zamontowanych na broni.
Jak wygląda możliwość strzelania przez lunetę z urządzeniem noktowizyjnym? Czy możliwe jest "normalne" celowanie bez zmiany montażu lunety?
Tak jak najbardziej jest to możliwe, nie zmieniamy ustawień, po prostu zakładamy i gotowe. Parametry lunety nie zmieniają się.